Użytkowanie i pielęgnacja

  1. Wkładaj i zdejmuj obuwie zawsze rozsznurowane.
  2. Obuwie należy wkładać za pomocą łyżki do butów, aby uniknąć załamania zakładek i rozerwania cholewek.
  3. Pamiętaj o codziennej pielęgnacji obuwia i jego czyszczeniu, szczególnie z soli i błota. Zabrudzone obuwie wykonane z tworzyw skóropodobnych czyścić przy użyciu wilgotnej szmatki. Po oczyszczeniu stosować środki zabezpieczające i impregnujące. OBUWIE NIE POSIADA WŁAŚCIWOŚCI WODOODPORNYCH. Szczególnie przed pierwszym użyciem zaleca się stosowanie impregnatów wodoodpornych przeznaczonych do tworzyw skóropodobnych.
  4. Unikaj przemoczenia obuwia, jeśli to nastąpi, susz obuwie w temperaturze pokojowej po wcześniejszym oczyszczeniu. Obuwie należy rozsznurować, wywinąć język, następnie wypełnić wnętrze obuwia papierem i pozostawić co całkowitego wyschnięcia. SUSZ OBUWIE Z DALA OD ŹRÓDEŁ CIEPŁA TAKICH JAK: PIECYKI, KALORYFERY. NIE WOLNO UŻYWAĆ DO SUSZENIA SUSZAREK.
  5. ZABRANIA SIĘ PRANIA OBUWIA. Przemoczone tworzywa ulegają rozwarstwieniu, rozklejeniu, pękaniu.
  6. NIE STOSOWAĆ past, kremów samo połyskowych na bazie rozpuszczalników, które powodują odbarwienia, plamienia i uszkodzenia lica a także grubej wykruszającej się warstwy pasty na powierzchni cholewki.
  7. Wierzchy obuwia wykonane z tworzyw skóropodobnych gładkich lub przecieranych mogą jak każdy materiał nie zachowywać identycznego koloru oraz struktury na całej powierzchni. Ewentualne różnice wynikają z niejednorodności materiału.
  8. W obuwiu bez podszewki, bądź podszewką naturalną barwioną może występować farbowanie wnętrza.
  9. Dbałość o wnętrze obuwia (utrzymanie czystości, wymiana wyściółek) oraz wymiana fleków należy do użytkownika.
  10. Obuwie należy używać zgodnie z przeznaczeniem.

PAMIĘTAJ!! Obuwie noszone codziennie łatwo ulega zniszczeniu.

 

Pielęgnacja obuwia

Podczas pielęgnacji obuwia należy stosować się do pewnych zasad:

  • Pielęgnację obuwia należy rozpocząć od usunięcia większych zabrudzeń. Najczęściej stosuje się wilgotną ściereczkę do oczyszczenia powierzchni buta, a szczoteczkę oraz wodę do usunięcia brudu z podeszwy. Uwaga na skórzane podeszwy, przecieramy je ściereczką przy użyciu specjalnego środka do czyszczenia skórzanych podeszew.
  • Następnie należy obuwie zaimpregnować środkami, które chronią buty przed wilgocią, wodą oraz zapobiegają powstawaniu plam. Impregnujemy wszystkie typy obuwia, oprócz tych wykonanych z lakierowanej skóry.
  • Środki do pielęgnacji obuwia powinny być odpowiednio dobrane do materiału, z którego obuwie jest wykonane.

Gładka skóra

Gładkie skóry, matowe lub z połyskiem, mają powierzchnię z delikatnymi, małymi wgłębieniami. Skóra nie jest materiałem nie przepuszczającym wody, dlatego też za pomocą specjalnych kremów można zwiększyć jej odporność na przesiąkanie. Podczas deszczowej pogody szybszemu zużyciu ulegają także skórzane podeszwy. Przemoczone skórzane obuwie należy suszyć stopniowo. Po wysuszeniu konieczne jest zaimpregnowanie obuwia a następnie pokrycie wierzchniej warstwy odpowiednią pastą do pielęgnacji obuwia. Do butów zalecamy włożenie prawideł, które zapobiegają deformacji obuwia. Po naniesieniu kremu o odpowiednim odcieniu na wierzch obuwia, polerujemy je miękką ściereczką w celu uzyskania połysku.

Polerowana skóra

Polerowana skóra jest wysokiej jakości gładką skórą , która została silnie wypolerowana w celu uzyskania końcowego efektu - połysku. Jest lekko wycieniowana. Obuwie ze skóry polerowanej pielęgnuje się w ten sam sposób, jak obuwie wykonane ze skóry gładkiej.

Lakierowana skóra

Lakierowana skóra charakteryzuje się zupełnie gładką i połyskową powierzchnią. Obuwie czyścimy również za pomocą wilgotnej ściereczki, nie impregnujemy, gdyż mogłoby to pomniejszyć efekt lakierowania i połysku. Do pielęgnacji używamy specjalnego kremu do lakierowanej skóry oraz flanelową ściereczkę.

Nubuk i welur

Nubuk to skóra przypominająca w dotyku brzoskwinię. Welur natomiast jest specjalną odmianą zamszu. Nubukowe i welurowe powierzchnie pielęgnujemy tym samym sposobem, który stosujemy w przypadku skór gładkich. Obuwie takie należy czyścić gumową lub stalową szczoteczką, a do impregnacji zalecane jest używanie wodoodpornego sprayu, w odpowiednim odcieniu.

Materiały tekstylne

Materiały tekstylne nie są stosowane jedynie w obuwiu letnim oraz typowo domowym, ale również ostatnio spotykane są w obuwiu wieczorowym oraz codziennego użytku. Suche obuwie tekstylne szczotkujemy i pielęgnujemy odpowiednimi sprayami do materiału. Polecamy między innymi piankowy spray, który czyści i ożywia kolory. Obuwia tekstylnego nie wolno prać!

Znajdziesz nas na: facebook instagram