Zasady zakupu

Podstawowe zasady podczas zakupu obuwia

Jeszcze przed rozpoczęciem przymierzania zalecamy zmierzyć fachowo długość stopy. Ważne jest następnie obuwie wypróbować w pozycji stojącej. Buty muszą odpowiadać Waszym warunkom fizjologicznym. Kobiece stopy występują w wielu różnych kształtach, dlatego też właśnie kobiety powinny na wybór obuwia poświęcić więcej czasu. Uważajcie na zróżnicowanie prawej i lewej stopy, przymierzajcie koniecznie obydwa buty. Należy wybierać obuwie o kilka milimetrów większe od Waszego rozmiaru. Wolną przestrzenią w palcach zapobiegniemy ich zniekształceniu. Dobór obuwia można konsultować z obsługą w sklepie, która asystuje we właściwym doborze.

"Należy wybierać obuwie o kilka milimetrów większe od Waszego rozmiaru, żeby nie dopuścić do deformacji palców w bucie.”

Wkładki do butów i ich użycie

Dostępne są różne rodzaje wkładek, które są pomocne w wielu problemach: płaskostopiu, zbytnim poceniu się stóp, uczuciu zbyt chłodnych nóg. Dobrej jakości wkładka może spełniać wiele funkcji. Zapobiega problemom spowodowanym płaskostopiem i pomaga zapewnić stabilność w butach na wysokich obcasach.

"Dobrej jakości wkładka zapobiega problemom wywołanym przez płaskostopie"

Wytrzymałość Waszego obuwia zależy też od odpowiedniej pielęgnacji. Buty należy często zmieniać, zwłaszcza podczas deszczowej pogody. Po zdjęciu butów należy do nich włożyć odpowiedniego rozmiaru prawidła, które zapobiegną deformacji obuwia. Podczas wkładania obuwia należy używać łyżki do butów. Przy intensywnym poceniu bądź zamoczeniu skórzane obuwie może częściowo wyblaknąć. Podeszwę skórzaną, w celu zapobiegania zniszczeniu, można podzelować.

Wybór obuwia

Na różne okazje przeznaczone są różne rodzaje obuwia. W związku z tym ważny jest użyty materiał, konstrukcja buta, jego wykonanie a nawet sposób pielęgnacji.


 Obuwie wieczorowe
  • jest przeznaczone przede wszystkim do krótkotrwałego noszenia wewnątrz
  • to przede wszystkim półbuty o klasycznych wzorach, w całości wykonane ze skór ekologicznych bądź materiałów tekstylnych
  • jest bardzo czułe na wilgotność i nierówną nawierzchnie

Obuwie codzienne - całoroczne lub zimowe

  • obuwie noszone zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz
  • wyróżnia się solidniejszą i trwalszą konstrukcją podbicia niż obuwie wieczorowe
  • wzory przyszwy i użyte materiały są bardzo zróżnicowane

Obuwie sportowe

  • obuwie przeznaczone do uprawniania różnych sportów, swoją konstrukcją odpowiada konkretnej dyscyplinie sportowej
  • poszczególne typy obuwia należy stosować do uprawiania tylko tych sportów, do których są przeznaczone

Obuwie rekreacyjne

  • obuwie przeznaczone do sportowo-rekreacyjnych okazji oraz dłuższych dystansów, przyjazne środowisku naturalnemu
  • obuwie o odpornej konstrukcji i solidnym spodzie

Obuwie domowe

lekkie, najczęściej tekstylne obuwie, o prostej konstrukcji, przeznaczone do noszenia w pomieszczeniu

Znajdziesz nas na: facebook instagram